Ruské nože

Ruské nože

Předloha pro článek Speciálu o nožích časopisu Přežít, ve kterém jsme byli jako dovozci Kizlyaru a dalších ruských značek do České republiky osloveni, zda by jsme pro tento měsíčník sepsali článek o nožích vyráběných v Ruské federaci.

12/2017 

http://www.epublishing.cz/prezit-special-zima-2018

autor: Bc. Ladislav Chmel

Nože z Ruské federace

Nože ruské produkce jsou specifické nože s jasným rukopisem s vysokou odolností a honosným zdobením. Nelze si je splést s konkurenčními výrobky, většina z nich je vyráběno kolem Kavkazské oblasti, republice Dagestán, Tatarstán, kde jsou lidé s nožířským průmyslem spojeni odjakživa a své řemeslo si bedlivě střeží. Je velkým úspěchem, že většina ruských výrobců svoji výrobu nepřesunula za hranice, ale pořád své nože vyrábí „doma“, což se odráží na kvalitě výrobků.

Jako první bychom vám chtěli představit společnost Kizlyar, jedná se o největšího výrobce chladných zbraní v ruské federaci.

Ruské nože Kizlyar se proslavily svojí kvalitou, ruskou kulturou a obrovskou odolností!

Výroba se na rozdíl od jiných firem nepřesunula do jiných zemí Taiwanu apod., ale Kizlyar své nože vyrábí se výhradně na území Ruské federace a pořád jsou vyráběny ručně, což každému výrobku daruje svoji duši, při koupi Kizlyaru si kupujete právě ten Váš nůž!

Nože této věhlasné firmy se vyrábí v ruské republice Dagestánu a to v hlavním městě Kizlyar. 

Historie

Zpracování kovu na Kavkaze se lidé mistrně zabývali již od starověku. Na mnoha horských oblastech  a oblasti Kaspické nížiny archeologové našli předměty z kovu, národů, kteří byli předchůdci dnešních nožířů v Ruské federaci.

Počátek výroby zbraní zde spadá až do 2. tisíciletí před naším letopočtem, již v této době si výrobci vyvinuli dovednosti vytvořit z kovu zbraň i umění, tyto dovednosti se právě v tomto území dnešního Dagestánu předávaly z otce na syna až dodnes. Tradice výroby i spojení lidí s noži je tady obrovská již od starověku, pokud se rodině narodí syn, dostane svůj Kindžal se zdobením, originálními ornamenty a vše, co má pro rodinu význam, podobně jako se u nás daruje zlatý řetízek.

Dochované zbraně byly často zdobeny částmi ulovených zvířat, jako jsou mroží kly, slonovina a rohy.

Tím se vytvořil obchod a došlo k velkému vývoji tohoto řemesla. Dnes jsou tady hlavní centra na kovoobrábění, mezi tyto velká centra patří město Kizlyar, které je nožířským městem, je zde více věhlasných firem zabývajících se výrobou nožů, hlavní linii v pokračování tradic si převzala firma Kizlyar, která se pojmenovala podle města, ve kterém sídlí a vyrábí své výrobky.

 

Odjakživa měly Dagestánské výrobky svůj rukopis a to přetrvalo až dodnes, kdy Kizlyar nevyrábí tuctové nože, ale nože které na vás osloví svojí historií.

V 19. Století se mistrovská práce dagestánských mistrů, staly známé po celém světě.

Panovníci, generálové, sběratelé začali posílat velké objednávky na toto velmi kvalitní zboží.

V roce 1991, Kizlyar, jako moderní firma obnovila výrobní tradice, vyrábí tradiční kozácké šavle, bojové meče Kindžaly. Dnes je firma Kizlyar známá jako výrobce velmi kvalitních nožů nebývalé odolnosti, které si zachovávají tradiční prvky a zakládají si na svojí bohaté historii. OOO Kizlyar je největším výrobcem chladných zbraní v Severním Kavkazu, kteří dostali právo na výrobu nožů vázající se ke Kavkazským tradicím.

V Dagestánu bylo vše, co bylo zděděno od předků, považováno za posvátné po dlouhou dobu, obzvláště - řemeslné zpracování dekorovaných zbraní.

 

Nože Kizlyar dnes

Kizlyar je vedoucí firma na ruském trhu, ale i ve světovém měřítku ve výrobě chladných zbraní.

Rusové zbraně prostě umí.

 Kizlyar nabízí širokou škálu vojenských nožů různých typů čepele a úchopů. Jmenoval bych modely jako je Korshun, KO, Phoenix, tyto nože jsou zbraně, které svému nositeli zaručují znatelné rozšíření možností použití nože v boji, v častých testech ukázáno, jak rusští vojáci díky zabodnutému noži překonávají zeď, nůž funguje, jako žebřík a s přehledem to vydrží.

Výroba nožů značky Kizlyar probíhá výhradně na území Ruské federace, nikoliv jinde, jako málo z výrobců nepřesouvají pro zlevnění výroby do Tchaiwanu apod. jako některé renomované firmy.

Všechny nože jsou vyráběny ručně, což nožům dává originalitu a duši! Už i pocit při úchopu nože je znát, že to není ohraná strojová výroba, kterou v obchodech vídáme dnes a denně, najednou v ruce máte něco, na čem si někdo dal záležet a dal kusu oceli „život“.

 

Rusští výrobci, tak jak je u nich zvykem, nešetří na materiálech, tam kde má být dřevo, tam je pravé dřevo, kde mosaz, tak je opravdu mosaz, pouzdra na nože, to je další partie nože u které se zastavíte, až uvidíte v jaké tloušťce pouzdra z pravé kůže Kizlyar vyhotovuje!

 

Nože nejsou nejlevnější, je to dáno, jak výrobními postupy, tak kvalitou materiálů, ale svojí robustností a odolností jsou to nože na celý život, sám výrobce na své výrobky dává celoživotní záruku!

Zajímavost:

Na konci roku 1999 firma dostala neobvyklou zakázku a to vyrobit asi tisíc loveckých nožů, modelu Scorpio s nápisem …“Od premiéra V. V. Putina.“ Tato výrobní zakázka musela být zhotovena do 5 dnů s maximální kvalitou nožů. Podnik nepřetržitě pracoval a až do konce stanoveného času byly všechny nože vyrobeny. Jak se později ukázalo, byly tyto nože určeny k obřadu oceňování účastníků protiteroristické operace v Čečensku.

O společnosti Kizlyar, oficiální rozhovor z IWA 2017

Společnost OOO Kizlyar byla založena v roce 1998, v současné době má vysokou reputaci nejen na ruském trhu, ale i v zahraničí. Kizlyar má široký záběr výrobků, vojenské nože, lovecké nože, kuchyňské nože, historické zbraně, ručně vyráběné upomínkové předměty.

Všechny modely nožů jsou vyráběny ručně, s využitím tradic Dagestánských mistrů minulých století.

Kruh uživatelů nožů "Kizlyar" je velmi široký, zahrnuje lovce, rybáře, turisty, vojáky, specializované pracovníky, sběratelé. Poptávka po noži v Rusku i v zahraničí neustále roste.

Exporty do:

- Ukrajina

- Bělorusko

- Kazachstán

- Arménie

- Spojené arabské emiráty

- Česká republika (ruske-noze.cz)

- Slovensko (noze-kizlyar.sk)

- Velká Británie

- Německo

- Rakousko

- Austrálii

- Spojené státy

- Tchaj-wan

V současné době se PP PP "Kizlyar", člen sdružení "Národní umělecké řemeslo Ruska" a laureát programu "100 nejlepších zboží Ruska", společnost Kizlyar je jeden z předních podniků na ruském trhu s noži.

Produkce využívá nejmodernější výrobní technologie a tradiční ruční práci, která umožňuje společnosti nabízet zákazníkovi nejlepší poměr kvalita / cena. Dnešní program společnosti je tak rozsáhlý, že může poskytnout vhodný spotřební nůž s jakýmkoli vkusem a příjmovou úrovní.

Lovci, sběratelé, fanoušci mají luxusní volby a každý rok mohou objevovat nové modely.

Design

Na nožích je jasně patrný rodokmen a ihned víte, že v ruce držíte nůž s důrazem na ruskou tradici, Kizlyar a další ruští výrobci mají opravdu jasný rukopis a težko byste si je zaměnili s konvenčními výrobky.

Designová linie se rozděluje na opravdu tradiční nože, kam patří originální ruské kozácké šavle Šašky, můžeme si zvolit materiály, které se samozřejmě liší pořizovací cenou, ale i sběratelskou, nejdražší modely jsou z damaškové oceli honosně zdobeny mosazí, stříbrem, kameny.

 

Další linie designu jsou vojenské nože, které si nehrají na hi-tech výrobky, každý tvar je na nich z nějakého důvodu který podporuje jeho funkčnost, přesně tak, jak má vypadat zbraň nic navíc, vše dokonale funkční pro nejvyšší možný posun schopností uživatele.

 

Kuchyňské nože mají stylově velmi blízko k japonským kuchyňským nožům.

 

Rusové si potrpí na honosnosti a tak si můžete vybrat z řady loveckých nožů opravdu zdobenými modely u kterých Kizlyar dokáže jako jeden z mála výrobvů na celém světě nabídnou velmi propracované ornamenty na čepeli metodou dvojtého leptání, které umožňuje vykreslit obrazce ve větší hloubce a struktuře.

Produktová řada

Firma má širokou základnu modelů, které dokáží oslovit každého zákazníka, opravdu od sběratelů, kdy Kizlyar má licence na výrobu originálních historických zbraní, po profesionální armády, kdy Kizlyar dokáže nabídnout špičkovou kvalitu s kompletním příslušenstvím, lovci si mohou vybrat z velkého množství tvarů, výbrusů a šířek čepelí, přesně pro určenou činnost.

 

Firmu proslavily a dostaly na výsluní nože, které se svým výborným zvládáním zadaných úkolů vyšplhaly na špici zákazníky vyhledávaných modelů

Jedná se třeba o modelovou řadu Korshun, dále u vojenských nožů je to velmi účinný útočný nůž Phoenix, velkou parádou je ruský nůž na přežití DV, který mistři vyladily do detailu, jak při redukování hmotnosti cestou frézování čepele, kdy bylo vše promyšleno a tento velký outdoorový nůž má velmi příjemnou hmotnost, tak také velmi multifunkční čepel.

Korshun, který se stal ikonou tohoto výrobce, jelikož si ho oblíbili uživatelé z různých stran, od armádních účelů po outdoorové aktivity pro jeho odolnost, všestrannost a tvar čepele, který uživateli poskytuje dokonalý zážitek z krájení. Kizlyar model Korshun 3 ho prezentuje tak,  že je navržen speciálně pro ty, kteří potřebují jediný nůž pro všechny příležitosti. Navzdory skutečnosti, že před těmito lidmi jsou různé úkoly - nůž se s každým z nich snadno vyrovná. Korshun je nůž který je vyhledáván.

Rozdíl mezi Kizlyar a Kizlyar Supreme

 

PP Kizlyar a Kizlyar Supreme jsou dva různí výrobci!

PP Kizlyar je tradiční dagestánský výrobce, společnost byla pod tímto názvem založena v roce 1998, Kizlyar Supreme je nová ruská firma zabývající se výrobou chladných zbraní.

Splolečnosti spolupracují na řešení určitých problémů. Ale jinak si každý jde svou cestou a vývojem.

Obě společnosti nože vyrábí v ruském městě Kizlyar, dagestánkém hlavním městě, osobně do těchto výrobních závodů jezdím! Kizlyar Supreme má sídlo v Saint Peterburgu, ale výrobní závod v Kizlyaru. 

Podobné názvy modelů jsou výsledkem vzájemné spolupráce, jako například model Biker, takto je ale velmi málo modelů.

Hlavní rozdíl mezi produkty Kizlyar a Kizlyar Supreme: Kizlyar Supreme je zaměřen na mezinárodní trh, tomu přizpusobuje vzled, popisky, marketing, PP Kizlyar je tradiční ruský výrobce, který se soustředí hlavně na ruský trh.

Kizlyar Supreme, Dagestán

Značka Kizlyar Supreme vstoupila na trh v prosinci 2011 současně v Rusku, Austrálii a Německu.

Myšlenka nové ruské nožířské společnosti, která spojuje nejlepší ruské a západní tradice: progresivní design, moderní materiály a technologie, dostupnost, vysoká úroveň služeb, se již dávno objevila.

Od roku 2009 spolupracuje tým našich návrhářů a designérů na vytvoření prvních modelů. Ve svém složení, Australané, Němci, Japonci, Ukrajinci a samozřejmě Rusové.

Pro začátečníky je vždy obtížné. A náš tým měl potíže, stále jsme museli získat zkušenosti. Ale žádné překážky nás bránily, jsme byli hnali společným cílem - vytvořit vysoce kvalitní globální značku s ruskými kořeny.

Od samého začátku jsme stanovili měřítka pro sebe - kvalitní a přiměřenou cenu. Rozhodli jsme se otřesit domácí trh nožů pro hromadné použití, ve kterých se už mnoho let nic moc nestalo a západní firmy pronikly hlouběji a hlouběji do našeho trhu, tlačily a nahrazovaly ruské společnosti.

 

Chtěli jsme potěšit ruského znalce nožů s chladnými materiály, slušnými cenami a návrhy, které nejsou horší než ty nejlepší západní společnosti.

První v roce 2011, svět viděl čtyři modely: Amigo X a Z, Santi a Nikki, v roce 2012 - řada taktických Echelon a Outdoor.

Dnes má řada Kizlyar Supreme několik tuků a rok 2014 připravuje nové překvapení.

Nyní Kizlyar Supreme nože znají v Evropě, Austrálii, Africe, USA, zemích SNS, kde jsou pravidelně dodávány.

Samozřejmě, že Kizlyar Supreme uspěl v USA, kde je konkurence v průmyslu nožů extrémně vysoká a spotřebitelé nejsou snadno překvapeni, ale nyní vidíme, že mnoho sofistikovaných Američanů jako naše výrobky.

Obzvláště populární v USA skládací nože Biker a Bloke, stejně jako řada taktických Echelon a Outdoor Series.

V Evropě jsou velmi žádané nože Nikki a Santi, Echo, Enzo a KiD a také Amigo. V Jižní Africe se kupující obzvláště líbí jako Croc a Outdoor, stejně jako Echo a Enzo. Austrálčané mají rádi všechno po sobě: taktiku i venku se záhyby.

Naše sériové modely a zvláštní vývoj jsou dodávány různým speciálním jednotkám silových struktur a oddílům ministerstva pro mimořádné situace. S některými stíhači máme zvláštní spojení a jsou první, kdo dostanou nové prototypy pro testování, někdy je vážně utrpí a pak nám pomáhá přivést je k dokonalosti.

V roce 2014 jsme otevřeli nový high-tech obchod pro celý výrobní cyklus. S nejmodernějším vysoce přesným CNC zařízením, umožňujícím produkovat ještě zajímavější a sofistikovanější výrobky vysoké kvality. Máme pozoruhodný tým pilných zaměstnanců, z nichž každý hledá neustále vylepšení.

Důležitou součástí naší práce je studium toho, co lidé chtějí vytvořit nože zajímavé a užitečné pro své pány.

Takže existuje řada s revoluční myšlenkou na ruský trh univerzálního upevnění MOLLE a díky zpětné vazbě našich zákazníků se zlepšila ostří nože přežití survivalist. Kizlyar Supreme Factory Navíc podle výkresů odborníků na nůž byl vytvořen nůž Intruder.

Společnost je otevřená pro komunikaci, připomínky a návrhy.

Každému z nich věnujeme velkou pozornost a nezanecháváme je bez odpovědi, protože mnoho vylepšení nožů bylo způsobeno vaší účasti.

Děkujeme těm, kteří podporují náš ambiciózní cíl: především naši pravidelní zákazníci a znalci, veteráni z fór nožů, odborníci na nůž, mistry, jen amatéři.

Rusové zbraně umí,

Další významnou spoleností je firma Melita-K, která sídlí v Kazani v Tatarstánu

 

Úspěch tohoto výrobce je dán jedinečností vývoje a možností uplatnění inovativních technologií, které umožnily malému výzkumnému středisku zapojit se do rozsáhlých výrobních závodů nejen v Rusku, ale i v zahraničí.

Zpočátku byly nože Melita vyráběny podnikem pro speciální vojenské jednotky a nebyly k dispozici pro širokou škálu znalců kvalitních nožových nástrojů. V průběhu času však společnost začala své výrobky směřovat i pro civilní obyvatelstvo, jelikož jejich zájem o patentované výrobky Melita-K byl obrovský.

 

Výrobky tohoto výrobce z Kazaně  jsou vyrobeny z vysoce kvalitních ocelí s použitím jedinečných technologií.

Takže výjimečná kvalita ostrosti řezných ploch výrobků dosahuje výrobce díky použití metody ultrazvukové kování.

Speciální pevnost, pružnost a odolnost proti opotřebení získá nástroj díky technologii tvarování za studena.

Těmito výrobními postupy Melita-K dokáže vyrobit chladné zbraně s jedinečnými vlastnostmi.

Zejména:

Díky speciální metodě válcování mohou být modely provedeny nejen s bikonvexním, ale i bikonkaválním profilem .

Speciální tvarování technologie používaná v zařízeních společnosti, umožňuje ponechat basreliéfové obrazy na povrchu výrobků, což je jedinečná, což je vysoce ceněn sběrateli;

pro výrobu lopatek nyní používat speciální slitiny, které se vyznačují vysokou flexibilitou a dlouhou životnost, a jsou přímo určeny pro domácí výrobci Melita.

Kromě toho Melita na produkt rozpoznatelný, díky antireflexní čepele zpracování a kovové části nástroje, který dává výrobkům výrazný odstín šedé, skeletonized, což usnadňuje konstrukci, rukojeť a pochva značky jsou vyrobeny z pravé kůže.

 

Tyto nože k nám z Ruské federace spolu s Kizlyar, Kizlyar Supreme, Zodiac, Zlatous Air, Melita-K., Berkut, Shishulin. dováží společnost RUSKE-NOZE.cz

 

Melita-K poskytuje širokou škálu produktů, od vojenských útočných nožů, po nože potápěčské, tyto nože jsou velmi spolehlivými partnery při outdoorových aktivitách a také jako dar opravdovým znalcům ostří.

Zlatoust Air

Společnost Zlatoust Air byla založena na samém konci minulého století, téměř okamžitě se stala velmi vyhledávanou značkou lovců na domácím, tak zahraničním trhu.

Talentovaný vývoj spolu s nejmodernějšími technologiemi odstartoval výrobu nožů, které si jdou vlastním směrem a drží se té nejvyšší kvality v nožířském průmyslu, společnost se zabývá hlavně loveckými noži noži, které mají jedny z nejpropracovanějších rukojetí ve spojení s příjemnou lehkostí a návratu k přírodě. Zlatoust Air jsou jedny z nejhezčích nožů na trhu a uchopit jakýkoliv  jejich model je pro člověka velmi příjemný zážitek.

Nože Air jsou výrobky, které kombinují řemeslné zpracování ruční práce, funkčnost jedinečných slitin a výjimečnou kvalitu. Navíc neustálé doplňování modelové řady.

Modelová řada je velmi široká, výrobce dokonce u každého modelu nabízí až šest možností oceli, po nejdražší damaškovou ocel Zladinox, tuto damaškovou ocel si Zlatoust Air vyrábí sám a jedná se o jednu z nejkvalitnějších damaškových ocelí vůbec.

Společnost "A & R Company" přinesla na trh něco nového- uhlík odolný vůči povětrnostním vlivům, kompozitní damaškovou ocel. Technologii firma zavedla se specialisty z různých ruských univerzit, Ústav fyziky kovů a metalurgie, Ruská akademie věd na Urale, Centrální laboratoř facility Magnitogorsk Iron & Steel Works a dalšími příslušnými institucemi.

Firma velmi zainvestovala do moderních strojů- topení, kování, opracování.

Nová skladba oceli byla prezentována na světových nožířských veletrzích IWA (Norimberk, Německo),

Macher Messe Solingen (Solingen, Německo), SICAC (Pařiž, Francie) a další.

Tato damašková ocel ihned získala uznání mezi světovou nožířskou elitou a hlavně zákazníky pro její vysoký provozní a dekorativní vlastnosti.

Firma "A & R Company" dala této unikátní oceli jméno Zladinox, ocel značí podle prvních písmen z názvu.

ZD- uhlíkové složení, nízký až střední stupeň legování  

ZDI- vysoce legovaná uhlíková ocel odolná vůči povětrnostním vlivům

První dvě číslice označují odpovídající průměrný obsah uhlíku, druhé dvě číslice - průměrný obsah legujících prvků (chrómu, molybdenu, vanadu, atd).

Například : ZDI-1016 - vysoce účinná ocel proti povětrnostním vlivům kompozice, která má průměrný obsah uhlíku-1,0% a průměrný obsah legujících prvků-16,0%.

Všechny kompozice jsou vyrobeny z různého množství vrstev (150, 300, 600 a více) a povrchových vzorech (крученка, дикий, турецкий).

 

Technologické zvláštnosti výroby kompozitních ocelí Zladinox

Základem technologie "A & R Company" je difúzní svařování ocelí a slitin různého složení.

Velmi velké nároky jsou kladeny na kvalitu povrchu.

Předběžná povrchová úprava je provedena na vysoce přesných moderních plochých brousicích strojích, frézách.

Některé materiály jsou vystaveny pískování.

Před kompresí se obrobky odmastí v ultrazvukové vaně, příprava povrchu se provádí metodami elektrochemické aktivace. 

Vysoká kvalita difúzních svařovacích procesů vysoce legované oceli zajišťuje vytvoření aktivní řízené atmosféry.

U jednoho výrobního cyklu v závislosti na struktuře složení je vyroben blok s 30-300 vrstvami.

Je-li to nutné, přijatý blok se kove, je dokončen a je vystaven dalšímu difúzního svařování.

Po difúzního svařování je blok kovaný na pneumatických kladivech ve čtverce nebo pásy. 

Čtvercové obrobky jsou zkroucené a jsou kované opět v dané velikosti pásu.

Takovým způsobem se vyrábí na damašek se vzorem "крученка".

Pokud jsou stočeny v různých směrech obrobky kované na čtverce a znovu jsou vystaveny difúznímu svařování, je proveden damašek se vzorem „турецкий“. Pro vzory (Дикий, Ступени, Большая Роза, atd.) je blok kovaný v pásu a obrobky jsou vystaveny povrchové nerovnoměrné deformaci. 

Chemické sloučeniny. Vzor. Režimy zpracování

Pro vyznačení Zladinox kompozic "A & R Company" používá vyvinuté symboly, které se skládají z prvních písmen a číslic , které značí průměrný obsah uhlíku a legujících prvků.

Například: složení ocelí 60X14 a 140X18 má označení ZDI-1016 (Zlatoust + Damast + Inoxidable) s průměrným obsahem uhlíku 1,0% a průměrným obsahem legujících prvků- (chrom, molybden, vanad atd.) 16,0%.

Tabulka 1 ukazuje chemické složení nejrozšířenějších ocelí, jež tvoří nedílnou součást kompozice Zladinox. 

Zlatoust Air, tak umožňuje nabídnout odborníkům a profesionálům nové, často jedinečné sbírky.

Zvládnutí práce, a to jak v sériové výrobě, tak při výrobě originálních kusových výrobků, což je ochranná známka podniku zbraní A & R. 

Díky ručnímu kování, mijstrovské práci zámečníka - zbrojíře, který vytváří celé zařízení nového modelu a talent umělce, se Zlatoustské nože stávají skutečnými uměleckými díly.

Rukojeti nástrojů vyrobených společností jsou stejně dobré jako jemnost a eleganci práce. Jsou prováděny výlučně z přírodních materiálů, zejména pro tyto účely se používá:

  • březová kůra;
  • Karelská bříza;
  • ořech; habr;
  • křehký typ kůže,

a ergonomie jsou přidány prvky vyrobené z plexiskla a pryže.

Při pohledu na tradici Zlatoustské rytiny, jejíž základy položily talentovaní řemeslníci asi před dvěma sty lety, návrháři řemeslníků pracují všemi prvky vzorku jehlou.

Použití laky černá, bílá, modrá, šedá a žlutá, stejně jako funkce a texturou strukturované kovové povrchy, které je schopné hlavní sériová výroba, aby se každý produkt jedinečný.

Kromě vynikající kvalitou a vysokou uměleckou hodnotou čepelí od firmy A & R, společnost poskytuje dlouhodobou záruku na své výrobky, což odůvodňuje poměrně vysoké ceny.