Jak tvrdost oceli ovlivňuje nůž?

Jak tvrdost oceli ovlivňuje nůž?

Pro začátek si pojďme zjistit, co je to za tvrdost. Tvrdost - vlastnost materiálu odolávat zavedení tvrdšího tělesa - indentoru. Existuje více než deset metod pro stanovení tvrdosti pomocí různých parametrů, ale nás zajímá Rockwellova metoda, kdy je tvrdost určena relativní hloubkou vtlačení indentoru do povrchu testovaného materiálu a ocel, karbidová kulička nebo diamantový kužel působí jako indentor. Tvrdost stanovená touto metodou je bezrozměrná a označuje se HRA, HRB, HRC atd. Zde nás zajímá HRC stupnice, právě v ní se měří tvrdost ostří po kalení. Tvrdost je definována jako poměr velikosti zatížení k ploše povrchu, projekční ploše nebo objemu vtisku.

Tvrdost oceli závisí na různých složkách - to je obsah uhlíku a přítomnost různých legujících přísad a nečistot ve slitině (například wolfram, vanad, chrom, molybden, nikl, dusík atd.). Tvrdost oceli ovlivňuje i technologie její tvorby, ať už kování nebo válcování. Hlavním faktorem tvrdosti oceli je její obsah uhlíku, ale konečná tvrdost závisí na režimu tepelného zpracování – například kalením lze tvrdost uhlíkové oceli několikanásobně zvýšit.

Přišli jsme na koncept tvrdosti, nyní pojďme zjistit, jak ovlivňuje vaše oblíbené nože.

Hlavním parametrem, který nám vysoká tvrdost dává, je odolnost proti opotřebení, což je odolnost kovu proti otěru, destrukci povrchu a rozměrovým změnám během provozu za určitých podmínek. Jinými slovy, tento parametr přímo ovlivňuje udržení ostří během provozu a čím vyšší je odolnost proti opotřebení, tím déle zůstane váš nůž po práci ostrý. Ale s rostoucí tvrdostí klesá tažnost kovu a rázová houževnatost a zvyšuje se křehkost. Příliš tvrdá čepel se při kontaktu s ostřím rozpadne nebo se při pádu dokonce rozpadne na úlomky, takže je velmi důležité najít rovnováhu mezi tvrdostí, tažností a houževnatostí kovu. Ten poslední, mimochodem, ovlivňuje schopnost materiálu absorbovat mechanickou energii při deformaci a destrukci při rázovém zatížení. Zvláště tato vlastnost je důležitá u vrhaných nožů.

Není žádným tajemstvím, že naostřit nůž z příliš tvrdé oceli může být velmi obtížné a další charakteristikou, která je ovlivněna tvrdostí, je schopnost zpracovávat kov.

Kvalitu zpracování může ovlivnit nejen jakost oceli, ale i samotný druh zpracování, ať už se jedná o mechanické zpracování, lití, tlakové zpracování, tepelné zpracování, elektrické zpracování nebo chemické zpracování.

Při výběru metody je samozřejmě třeba vzít v úvahu několik kritérií (hlavními jsou počáteční vlastnosti kovu a požadovaný výsledek), ale tvrdost výchozího materiálu je v této věci jedním ze základních.

Kromě předchozích vlastností nám tvrdost přidává odolnost vůči tlaku a dalšímu úsilí. Tato vlastnost je důležitá zejména u ložisek a hřídelí, které jsou pod vlivem různých sil, to však přímo ovlivňuje, zda se na čepeli po práci vytvoří škrábance.

A samozřejmě tvrdost ovlivňuje schopnost používat produkt jako nástroj. Za zmínku stojí, že v tomto případě mluvíme spíše o nástrojových ocelích s vysokým obsahem uhlíku, ale často se používají k tvorbě čepelí. Příkladem toho je americká ocel D2 nebo rakouská K110 a z tuzemských analogů se pro tyto účely často používá ocel Х12МФ.

OOO PP Kizlyar

Odeslat komentář

Všechny pole je potřeba vyplnit

Jméno:
Email: (Not Published)
Text: