Srovnání Zlatoust Air Džungle s klasickou nepálskou kukri

Srovnání Zlatoust Air Džungle s klasickou nepálskou kukri

Ať jste sběratel nožů, voják, policista, nebo prostě člověk, který vyžaduje mít při sobě kvalitní nástroj, který mu usnadní každodenní přípravu potravin, rozdělání balíku, profesionální kuchař, řezník, či vaříte doma pro rodinu nákupem dle vašeho výběru toho nejlepšího, co pro danou chvíli budete potřebovat, máte pocit, že není potřeba hledat něco dalšího, třeba vhodnějšího. Ale po nějaké době, uvidíte reklamu na ještě lepší, vhodnější pro vaši aktuální činnost, modernější, výkonnější a okamžitě máte chuť si nový nůž vyzkoušet, jak se bude chovat v reálných podmínkách. 

A přesně takto se rozepsal Alexander Lopukhov a toto jsou jeho myšlenky.

Přesně ten samý příběh přišel ke mně s nožem-kukri model "Jungle" vyráběný AiR od Zlatoust. V době nákupu tohoto nože v mé sbírce byly 4 nebo 5 těchto nepálských kukri od nejslavnějších výrobců těchto rituálních a bojových nožů. A více než tucet kukri prošlo mé ruce, o nichž jsem psal články a dělal recenze, získal jsem je jako dárek a pomohl svým přátelům vyzvednout tento užitečný nástroj pro lov. Ale touha porovnat ruské kukri s prací uznávaných mistrů z Nepálu mě donutila objednat tento nůž.

Posledních několik let jsem používal kukri na lov jako pomocný nástroj. Proto jsem měl zkušenosti s jeho použitím a určité dovednosti práce s tímto nožem neobvyklého tvaru. Kromě toho, nošení kukri nevyžaduje zvláštní povolení na policii. Tyto nože jsou považovány za nástroj pro domácnost. 

Ocel

Za prvé, po obdržení objednávky, jsem pečlivě studoval vlastnosti tohoto modelu. Pro jeho výrobu byla použita ocel třídy 50H14MF. Tato ocel je jednou z nejlepších slitin ruské výroby, která se používá k výrobě řezných nástrojů (potravinářského, zdravotnického) a zejména zbraní na blízko. V té době jsem již narazil na výrobky z této oceli, vyráběné v Zlatoust. Jeden z nejúspěšnějších byl nůž Штрафбат, který byl v té době oblíbeným loveckým nožem mého syna.

Podle dokumentů je čepel nože kalená na 57 jednotek HRC. Pro nože tradičnější formy, takové temperování může být považováno za ideální. Kukri se však nepoužívá pouze pro propichování a řezání. Jeho tvar a hmotnost umožňují použití bicích nástrojů. Proto, tam byly obavy, že čepel může začít se rozpadat, například, když udeří do zmrzlého stromu.

Rukojeť

Kvalitu nože můžete zkontrolovat pouze testováním v reálných podmínkách: na výletě, na lovu a rybaření. Já sám používám nepálské kukri na lovu. Musel jsem se zabývat čínskými a americkými klony tohoto nože. Všichni byli úspěšní nebo neúspěšní. Například jeden z modelů vyráběných americkou společností Cold Steel v procesu sekání palivového dříví v zimě studenou zlomil rukojeť vyrobenou z kráteru, ale čepel zůstala nezraněná. Je pravda, že stejné problémy mohou vzniknout i v nepálském kukri, jehož rukojeť je vyrobena z hezčího, ale křehkého vodního buvola. Někteří výrobci je nahrazují praktičtějším a odolnějším palisanderem, který vytváří velmi estetický vzhled.

V Zlatoust rukojeti jsou vyrobeny z následujících typů:

  • Skládaná kůže s impregnací
  • Dřevěné, z Karelské břízy, ořechu nebo habru
  • Lepená rukojeť z břízy

Tvar rukojeti nezávisí na použitých materiálech. Je vyroben neoddělitelný a upevněn hliníkovou maticí. Skládané rukojeti jsou navíc lepeny epoxidovou pryskyřicí.

Objednal jsem si kukri s koženou rukojetí, takže tuto možnost mohu pouze vyhodnotit. Použitá kůže a kvalita zpracování byla ukázková a kožené krožky plně splnily všechny mé požadavky na tento prvek nože.

Vývojáři nože poněkud změnili tvar rukojeti, vycházející z formy, která v Nepálu a dalších asijských zemích zůstala nezměněna po více než sto let. Domnívám se, že v klasickém Kukri, tvar rukojeti neodpovídá pouze řešení náboženských úkolů, ale také umožňuje použít silné úderové rány tak účinně a bezpečně, jak je to jen možné, aniž by tím vzniklo nebezpečí, že nůž vyklouzne z ruky.

Design rukojeti džungle je v tomto ohledu spíše kontroverzní. Horní část zadní části je zaoblená a spodní část je mírně prodloužená. Toto řešení tvaru rukojeti pomáhá noži vyklouznout z ruky při použití ostrých úderů sekání shora dolů. Pro bezpečnost, vývojáři dokonce dělali díru pro lanyard. Smyčka, která se nosí na zápěstí, neumožňuje pád nože a zranění majitele. S ohledem na bezpečnostní opatření se proto můžete přizpůsobit vlastnostem tohoto nože.

Čepel

Tvar a rozměry čepele jsou velmi blízké klasické Nepali kukri, ale osa čepele je o něco vyšší, tato konstrukce umožňuje aplikovat jak sekání, tak bodné rány. Délka čepele je 27 cm s celkovou délkou nože 40,5 cm, tloušťka čepele je 6,0 mm.

"Klasické ostří kukri je variabilní. Prudký ostrý úhel čepele u rukojeti se postupně mění na tupý bod na špičce. Model „džungle“ je poněkud odlišný: konkávní sestupy na čepeli v poslední třetině čepele jdou do přímější podoby. Tato forma ostření dělá ostří velmi ostré a jednodušší ve srovnání s originálem. Tento design čepele byl úspěšně testován na předchozím modelu "Boyar" a přinesen k dokonalosti v prezentovaném modelu."

Měření tvrdosti čepele prokázalo splnění uvedených parametrů. Měl jsem obavy, že při takovém zpevnění by maximální zatížení při řezání palivového dříví nebo jiných nárazů dopadalo na úsek čepele v blízkosti rukojeti. To může způsobit trhlinku v místě největšího namáhání. Design klasické nepálské kukri řeší tento problém vzorkem nazvaným "Shiva Tooth", nebo díry - Kali Hoof, které zmírňují stres v problémovém bodě.

Zdá se, že nedostatek těchto strukturálních prvků se nestal problémem modelu Džungle. Nejpravděpodobněji je požadovaná pevnost dosažena dokonalým udržováním tepelného zpracování oceli 50H14MF, kterou tento výrobce vždy proslavil.

Pochva

Samostatná slova obdivu si zaslouží pochva, která je spojena se Zlatoust kukri. Mnozí výrobci mají problémy s kvalitou a designem tohoto prvku, který je pro nůž, který je neustále nosen sám o sobě, neméně důležitý než čepel nebo rukojeť.

Pro extrakci tradičního nepálského kukri z původní pochvy je vyžadována určitá dovednost. Tyto pláště jsou obvykle velmi tuhé a jsou vyrobeny ze dřeva, potažené kůží. Chcete-li nůž vyjmout z takového pochvy, zatlačte ho na jeho horní část, natáhněte nůž směrem k sobě v oblouku. V některých modelech je pochva tak tvrdá, že je musíte upnout mezi kolena a snažit se vytáhnout nůž.

Pokud je plášť příliš volný, pak se nůž připevněný k pásu neustále houpá. Současně kování na konci pochvy neustále klepe a hrozí, že se prořízne oděvem, batohem nebo čalouněním sedačky. Odstranění nože z takového pochvy je samozřejmě mnohem jednodušší, ale jeho nošení vyžaduje značné nepříjemnosti.

Při pohledu z pochvy připojené k "džungli", okamžitě pochopíte, že vývojáři se snažili vzít v úvahu i ty bezvýznamné maličkosti. Pláště jsou opatřeny zavěšením na pás finského typu, do konce je vložen pás z pevnější kůže, který chrání čepel před poškozením při vytahování čepelí nože. Konec pochvy je zaoblený a nehrozí nebezpečí poškození okolních předmětů při nošení a přepravě. Současně za účelem tasení nože netrvá mnoho času a velkého úsilí. Nůž je tasen téměř okamžitě.

Překvapení je také přítomnost kožené vložky, která uzavírá nýt upevňující nůž z vnitřní strany pláště. Většina výrobců se neobtěžuje chránit čepel před poškrábáním při tasení. Mnozí majitelé proto musí tento problém vyřešit sami.

"Džungle" z hlediska skutečného použití ukázal z nejlepší strany a tento nůž zaujmečestné místo v mé sbírce vedle klasického nepálského kukri.

Alexander Lopukhov