Oceli používáné výrobcem Kizlyar Supreme

Oceli používáné výrobcem Kizlyar Supreme

Oceli používáné výrobcem Kizlyar Supreme

Popis a hlavně zkušenosti s druhy ocelí pro výrobu čepelí v Kizlyar Supreme. 

Milí zákazníci tady se můžete inspirovat vlastnostmi prvotřídních ocelí, které mohou být na vašem noži. 

Kterou vybrat?

NIOLOX

Vynikající nerezová ocel od německého závodu Lohmann. Patří do segmentu drahých ocelí a ve světě nožů se velmi dobře osvědčila.
V nožířském světě je tato ocel dobře známá, avšak se u nožů nevyskytuje až tak často. 
Pokud se s Nioloxovým ostřím setkáte, doporučujeme si jej prohlédnout!

Nioloxová ocel obsahuje 0,7% niobu. Díky karbidům niobu získává dobré antikorozní vlastnosti a velmi vysokou odolnost proti oděru.

Ocel je při zpracování docela rozmarná, takže s ní nepracuje tolik výrobců nožů, ale výsledek stojí za námahu.

Po vytvrzení v dusíkové atmosféře vykazuje ocel Niolox tvrdost řádově 60-62 HRC, zatímco nože nejsou náchylné k vylamování a jsou odolné proti lomu. Karbidy niobu dodávají oceli agresivní řez.

Ostření oceli je poměrně jednoduché, zvláště pokud používáte diamantový brousek nebo keramiku.

Ocel také nevyžaduje zvláštní péči z hlediska koroze.

VÝHODY:

 • Vysoká odolnost proti korozi.
 • Agresivní střih
 • Vynikající retence hran
 • Mez pevnosti
 • Snadné ostření


OMEZENÍ:

neodhalili jsme (Kizlyar Supreme)

POPIS OCELI:

UHLÍK (C) 0,8%
CHROM (CR) 12,7%
MOLYBDEN (MO) 1,1%
VANAD (V)  0,9%
NIOB (NB) 0,7%

PGK

Německá ocel ze závodu Lohmann. Jedna z nejlepších na trhu. 
Poměr cena/výkon je obrovský. 
Vyznačuje se vynikajícím agresivním řezem a vysokou odolností proti opotřebení.
Německá ocel PGK ze závodu Lohmann radikálně změnila představu o možnostech nožových ocelí.

V roce 2016, kdy Lohmann s PGK vstoupila na ruský trh s noži, stala se fenoménem.

Kizlyar Supreme byl jedním z prvních ruských závodů, které začaly vyrábět nože z PGK, a dokonce i ve fázi testování jsme byli překvapeni jeho trvanlivostí.

Následně jsme na žádost zástupců závodu Lohmann provedli seriózní testování této oceli: ověřili jsme optimální technologie tepelného a mechanického zpracování, ostření úhlů. A teď máme příležitost s vámi sdílet naše osvědčené postupy.

Již z chemického složení je zřejmé, že PGK je velmi obtížná ocel. 1,2% uhlíku a vysoký obsah dalších legujících prvků, jako je molybden, vanad, wolfram, činí PGK velmi odolným proti opotřebení a houževnatostí. 
Může překonat nejdražší práškové oceli v retenci hran a kvalitě řezu. 
Pracovní rozsah tvrdosti pro PGK se pohybuje od 59 do 65 HRC, pro čepele považujeme tvrdost asi 62-63 HRC za ideální. Při této tvrdosti ocel dokonale odhaluje všechny své užitečné vlastnosti, dokonale si zachovává ostrost hrany, aniž by vykazovala křehkost.

Vzhledem k velmi vysoké odolnosti proti opotřebení vyžaduje ostření nožů od Lohmann PGK určitou dobu a správnou volbu brusiva. Doporučujeme používat moderní diamantové brusné nástroje a keramiku.

PGK má další vlastnost, které je důležité si uvědomit.
 • Zvolíme-li úhel ostří 40 stupňů (20 na každou stranu), získáme vynikající pevnost. Během testování takové čepele jsme rozsekali kosti a otevřeli plechovky bez sebemenšího poškození čepele.
 • Pokud chceme přesně odhalit řezné vlastnosti oceli, je velmi důležité zvolit úhel řádově 30 stupňů (15 na každou stranu). V takovém případě ostrost vydrží mnohem déle a kvalita střihu překvapí i hýčkané labužníky.

PGK má určitou odolnost proti korozi, ale nelze jej nazvat nerezovým. V praxi doporučujeme nůž po vlhku otřít do sucha nebo po krájení potravin obsahující kyselinu (ovoce, cibule atd.). Jednou za měsíc nebo dva byste měli nůž otřít lubrikantem.

Doporučujeme Lohnann PGK pro ty, kteří hledají opravdu kvalitní střih a dlouhou retenci ostrosti. Tato ocel je skvělá pro nože všech velikostí a typů.

VÝHODY:
 • Fenomenální kvalita střihu
 • Vysoká lomová pevnost
 • Vynikající odolnost proti opotřebení a retence hran

OMEZENÍ:
 • Požadavek na kvalitní brusný nástroj
 • Vyžaduje určitou údržbu z hlediska koroze.

POPIS OCELI

UHLÍK (C) 1,2%
CHROM (CR)8,5%
MANGAN (MN) 0,4%
KŘEMÍK (SI) 1,0%
MOLYBDEN (MO) 1,5%
VANAD (V)  2,0%
WOLFRAM (W) 1,5%
NIOB (NB) +

BÖHLER N690

je to jedna z nejvyváženějších moderních nožových ocelí. Dobrá odolnost proti korozi, vysoká houževnatost a příjemný měkký řez.
N690 je prémiová nerezová ocel od rakouského koncernu Bohler - největšího světového dodavatele vysoce kvalitních nástrojových ocelí.

Výrobce používá technologii podélného příčného válcování oceli k odstranění vnitřních napětí.

N690 je jednou z nejvyváženějších ocelí nožů, jaké jsou dnes k dispozici.

Vysoké procento molybdenu a kobaltu v kompozici poskytuje oceli vysokou lomovou houževnatost a stabilitu v provozu, zatímco uhlík, vanad a křemík jí dodávají velmi slušný řez a retenci hran.

Není divu, že přední evropští a ruští výrobci ji stále častěji používají na čepelích.

Tvrdost N690 se může pohybovat od 58 do 63 HRC, avšak optimální tvrdost čepelí z ní bude asi 60-61 HRC. Kalení dusíkem od Kizlyar Supreme vám umožní maximalizovat užitečné vlastnosti oceli při této tvrdosti a zachovat dokonalou rovnováhu mezi trvanlivostí a pevností nože. Trochu tvrdší - a ocel může křehnout, o něco méně - a nedosáhne svého plného řezného potenciálu.

Doporučujeme čepele vyrobené z N690 pro použití ve všech řezných oblastech, ale tato ocel se projeví obzvláště dobře tam, kde je potřeba pevnost, stabilita a vynikající odolnost proti korozi: při náročných vodních výpravách, rybaření a lovu to ocení také obyvatelé regionů s vlhkým podnebím. ... Dobře si vede i na prémiových kuchyňských nožích.
VÝHODY:
 • Optimální vyvážení výkonu
 • Vysoká odolnost proti korozi. Téměř bez údržby
 • Vynikající retence hran
 • Snadné ostření

OMEZENÍ:
Nezjistili jsme. N690 je nejlepší hodnota za vaše peníze.

POPIS OCELI

UHLÍK (C) 1,07%
CHROM (CR)17,3%
MANGAN (MN) 0,4%
KŘEMÍK (SI) 0,4%
MOLYBDEN (MO) 1,1%
VANAD (V)  0,1%
KOBALT (CO) 1,5%

BÖHLER K340

Ocel má jedinečnou houževnatost a odolnost proti opotřebení i při vysoké tvrdosti (62-63 HRC). K340 se často používá k výrobě děrovacích nástrojů. 
Ocel K340 byla vyvinuta společností Bohler pro použití u nástrojů a matric s vysokým zatížením. Jeho výrobní technologie je chráněna patentem BOHLER K340 ISODUR®.

Ve výrobním procesu se používá tavení elektrostruskem, které eliminuje škodlivé nečistoty z oceli. Druhým trumfem závodu je podélné a příčné válcování, což znamená velmi vysokou stabilitu oceli, minimální vnitřní pnutí.

K340 se obvykle používá na nože ve střední a prémiové cenové kategorii.

Díky velmi homogenní struktuře a rovnoměrnému rozložení uhlíku mají nože vyrobené z K340 jedinečnou houževnatost i při vysoké tvrdosti.

Rozsah tvrdosti je asi 59-64 HRC, zatímco 62-63 HRC je optimální pro nože. Právě s tímto tvrzením bude nůž vykazovat nejlepší řez a retenci hran bez ztráty své pevnosti.

Úzká spolupráce se specialisty Bohler a dostupnost pokročilého kalicího zařízení nám umožnila najít optimální cyklus kalení pro tuto zajímavou ocel. 

Čepele vyrobené z K340 jsou srovnatelné s legendárním D2, pokud jde o agresivitu řezu a zachování ostří, ale jsou mnohokrát silnější a odolnější vůči odštěpování. To nám dává příležitost redukovat co nejtenčí nože, to znamená použít nejen samotný řez oceli, ale také geometrii nože.

K340 dobře odolává korozi díky 8,3% chrómu v jeho složení, ale nepatří k nerezové oceli. V praxi postačuje minimální údržba (po použití nůž setřete vlhkostí).

Díky své vysoké rovnoměrnosti je ocel poměrně snadno ostřící. Ani v terénu nebude oprava nože problém.

K340 je skvělý pro jakýkoli typ nožů a zároveň se co nejvíce odhalí, kde bude nůž muset hodně pracovat s těžkými břemeny: pěší turistika jakékoli složitosti, lov a řezání, dlouhý pobyt v lese, když musíte dělat všechno jedním nožem: od skartace až po obušky.

Vyberte si tuto ocel, pokud potřebujete, aby vás čepel za žádných okolností nezklamala. 

VÝHODY:

 • Rovnoměrnost a stabilita
 • Trvanlivost a odolnost proti čipům
 • Vynikající retence hran
 • Snadné ostření


OMEZENÍ:

 • Střední antikorozní vlastnosti
 •  Vyžaduje malou údržbu.

POPIS OCELI

UHLÍK (C) 1,1%
CHROM (CR)8,3%
MANGAN (MN) 0,4%
KŘEMÍK (SI) 0,9%
MOLYBDEN (MO) 2,1%
VANAD (V)  0,5%
NIKL (NI) 0,19%
NIOB (NB) +

BÖHLER M390

Tuto ocel vyrábí metalurgický koncern Bohler-Uddeholm pomocí jedinečné práškové technologie 3. generace Microclean®, která zůstává hlavním tajemstvím koncernu a pro konkurenty dosud nedosažitelná. 
Bohler M390 je jednou z nejlepších nožových ocelí na světě. Nože od M390 patří do prémiového segmentu.

Nejmenší, speciálně připravené ocelové částice, nastříkané atamizérem, jsou slinovány najednou pod vysokým tlakem. Ocel vyrobená touto technologií se vyznačuje nejvyšší rovnoměrností struktury a stabilitou vlastností.

V případě M390 se jedná o nejvyšší odolnost proti korozi, pravděpodobně nejlepší pro oceli s obsahem uhlíku vyšším než 1,9%, stejně jako vynikající pevnost, odolnost proti opotřebení, odolnost proti třískám a vynikající kontrolovaný řez. Je jasné, proč jsou čepele z M390 tak ceněné.

Rozsah pracovní tvrdosti M390 se může pohybovat od 59 do 66 HRC, ale optimální tvrdost pro pracovní nože je 61-63 HRC.

Při této tvrdosti ocel odhaluje všechny své užitečné vlastnosti, vykazuje vynikající pevnost a zachování ostrosti břitu, přičemž zůstává poměrně snadno ostřit.

M390 je velmi náročný na tepelné zpracování: kalení v chráněném prostředí (dusík nebo vakuum) a přísné dodržování technologie - to je jediný způsob, jak kvalitativně odhalit všechny jeho vlastnosti. Jakákoli chyba může vést k poškození čepele.

Ostření stojí za zmínku zvlášť. Technologie prášku Microclean® umožňuje, aby byly karbidy rozptýleny co nejrovnoměrněji v ocelové konstrukci, aniž by docházelo k hromadění.

Jinými slovy, čepel má v každém bodě jednotné hodnoty tvrdosti a neexistují žádné velké karbidy, které by ztěžovaly ostření a které lze jednoduše vytáhnout pomocí nesprávného ostřicího nástroje.

Nože vyrobené z M390 se tak docela snadno ostří i při tvrdosti asi 62-63 HRC, při které je mnohem obtížnější pracovat s noži z jednodušších ocelí. Ostrost hrany v případě M390 však zůstává velmi dlouho.

Bohler M390 funguje dobře na absolutně všech typech nožů od malých EDC až po velké kuchaře. Jediným omezením jeho použití může být pouze vysoká cena, které je dána složitostí tepelného zpracování.
VÝHODY:
 • Nejlepší vyváženost
 • Vysoká odolnost proti korozi. Téměř bez údržby
 • Velmi vysoká odolnost proti opotřebení
 • Odolnost vůči čipům
 • Mez pevnosti
 • Snadné ostření

OMEZENÍ:
 • Vysoká cena

POPIS OCELI

UHLÍK (C) 1,9%
CHROM (CR)20%
MANGAN (MN) 0,3%
KŘEMÍK (SI) 0,7%
MOLYBDEN (MO) 1%
VANAD (V)  4%
WOLFRAM (W) 0,6%

AUS-8

vynikající japonská ocel, která kombinuje nejdůležitější vlastnosti pro odborníky: vynikající odolnost proti korozi, silná, eliminuje odštěpování břitu, snadno se brousí a je velmi ekonomická.
AUS-8 je korozivzdorná ocel vyvinutá japonskou společností (Aichi Steel Works). Toto je skutečný mistr ve světě nožů - minimální předvádění a maximální užitek.

Dobrá odolnost proti korozi, vysoká pevnost v lomu, snadné zpracování a co je nejdůležitější - rozpočet. Nože z něj se snadno ostří a nevyžadují zvláštní péči. Není překvapením, že si získala takovou popularitu v nožovém průmyslu.

Jen si pomyslete: AUS-8 je již několik desetiletí jednou z nejvyhledávanějších ocelí pro kuchyňské nože. Více než 40% procent komerčně vyráběných nožů po celém světě je vyrobeno z tohoto nebo jeho nejbližších analogů. Kolik produktů obstálo v této zkoušce času?

Stejně jako u mnoha populárních značek má ocel AUS-8 padělky. Nejčastěji, pokud vidíte hrdý ocelový odznak AUS-8 na noži od pochybného výrobce nebo na levném čínském klonu, máte co do činění s levným analogem oceli a od nože byste toho neměli moc očekávat.

AUS-8 od známých, sebeúctivých výrobců, jako je Cold Steel, Ontario, Kizlyar Supreme, vás může současně velmi potěšit.

Pojďme se podívat na vlastnosti skutečného AUS-8 v dobrých rukou.

AUS-8 lze kalit v rozmezí od 55 do 61 HRC, zatímco optimální tvrdost nožů je 58-59 HRC.

Pro kalení používáme jednostupňovou, programovatelnou teplotně řízenou dusíkovou pec. Přesné kalení a vícestupňové popouštění umožňují maximalizovat vlastnosti oceli. Ve výsledku získáme čepele o tvrdosti 58 HRC, které se nebojí rázového zatížení a dlouho drží ostrost.

Proto volíme ocel AUS-8 pro pracovní nože, mačety a nože pro přežití, u nichž je zaručeno, že budou pracovat v drsných podmínkách po dlouhou dobu.

Pokud potřebujete nůž, který je nenáročný, vydrží jakékoli zatížení, snadno se naostří v terénu a zpracuje každý investovaný rubl, AUS-8 je vaše volba.
VÝHODY:
 • Nákladově efektivní s vynikajícím výkonem
 • Dobrá odolnost proti korozi
 • Vysoká pevnost a houževnatost
 • Snadné ostření v terénu
 • Jeden z nejlepších pro kuchyňské nože

OMEZENÍ:
podmíněné, protože jsou viditelné pouze ve srovnání s dražšími ocelemi

 • Méně agresivní řezy ve srovnání s vysoce uhlíkovými ocelemi
 • Musíte si dát pozor na nekvalitní analogy

Ocel AUS-8 nepochybně zůstává tím nejlepším v levném segmentu nožů, a proto ho používáme na naše čepele.

POPIS OCELI

UHLÍK (C) 0,7-0,8%
CHROM (CR) 13-14%
MANGAN (MN) 0,5%
KŘEMÍK (SI) 1,0%
MOLYBDEN (MO) 0,1-0,3%
VANAD (V)  0,1-0,26%
NIKL (NI) 0,49%

D2

Nástrojová ocel, která se ve světě nožů proslavila svou úžasnou odolností proti opotřebení a agresivním řezáním.
Není mnoho výrobců nožů, kteří by nevyužívali ocel D2, je totiž opravdu velmi dobrá.

Stojí za zvážení: D2 byla vyvinuta během Velké vlastenecké války, ale stále neztratila svůj význam.

Dnes se D2 používá pro nože ve střední až vysoké cenové kategorii, protože poskytuje skutečně vynikající řezy a velmi dlouhou retenci hran.

10-12% chromu poskytuje oceli D2 určitou odolnost proti korozi, ale nelze ji nazvat absolutně nerezovou. V kruzích milovníků nožů se tomu říká polonerezová ocel. V praxi se na ostří mohou po kontaktu s kyselinami objevit skvrny od rzi nebo malé tmavé skvrny, pokud není nůž omyt a otřen nebo pokud je delší dobu ve vlhkém prostředí. Obvykle po použití nože stačí otřít do sucha a čepel promazat každé dva měsíce.

Tvrdost produktů D2 se může pohybovat od 57 do 64 HRC, u nožů považujeme optimální tvrdost za 60-62 HRC. S odolností proti opotřebení je vše v pořádku, ale při takové tvrdosti si zachováváme také maximální plastičnost, protože čepel by neměla být křehká.

D2 je na ostření velmi náročná. Vysoký obsah uhlíku mu dává vynikající pracovní vlastnosti, ale také z něj dělá tvrdý oříšek pro brusiče. Problém je vyřešen vysoce kvalitním brusivem: diamant, keramika, vodními kameny, vysoce kvalitními moderními umělými kameny - a problém s ostřením je odstraněn.

Jak vidíme, nože od D2 vyžadují promyšlený přístup: je důležité pečovat o čepel a pamatovat na to, že D2 nemá rád rázové zatížení. Ale to vše je noži okamžitě odpuštěno, jakmile začnete řezat. Ostře naostřená čepel z oceli D2 si jednoduše nevšimne překážek: snadno vstupuje do jakéhokoli jídla, kousne do dřeva velmi agresivně a co je nejdůležitější, neztrácí ostrost žiletky po velmi dlouhou dobu. S takovým nožem chcete krájet a krájet a krájet ...

Popularita má svou cenu. Značení D2 se často umisťuje na čínské nože, klony slavných značek. Zároveň je na čepeli v nejlepším případě čínský protějšek a v nejhorším případě nepochopitelná slitina. Proto by nože od D2 měly být nakupovány pouze v důvěryhodných obchodech a od důvěryhodných výrobců.

Tato ocel funguje dobře jak pro malé a střední pevné nože, tak i pro zavírací nože.

Doporučujeme D2 pro ty, kteří si cení především ostrého, agresivního řezu a zachování ostrosti.
VÝHODY:
 • Dlouhé zachování ostrosti břitu
 • Agresivní střih

OMEZENÍ:
 • Střední antikorozní vlastnosti
 •  Požadavek na ostření

POPIS OCELI

UHLÍK (C) 1,4-1,6%
CHROM (CR)10–12%
MANGAN (MN) 0,15-0,45%
KŘEMÍK (SI) 0,1-0,4%
MOLYBDEN (MO) 0,6-0,9%
VANAD (V)  0,9 - 1,1%

420HC

Americká nerezová ocel, která má velmi vysokou rázovou houževnatost a pevnost. 
Pro většinu milovníků nožů nese určitou známku Old School, klasiku. Možná proto, že takové slavné značky nožů jako Leatherman, SOG, Gerber, Buck používají tuto ocel na své výrobky po mnoho let.

Od obvyklé oceli 420 se liší vysokým obsahem uhlíku a znatelně vyšší odolností proti opotřebení. Výrobci nožů jej vybírají pro svůj rozpočet, snadné tepelné zpracování a vyvážené pracovní vlastnosti. Vždy je jasné, co lze od nožů 420HC očekávat: vynikající odolnost proti korozi, spolehlivost a snadná údržba. Pro levné kempování, lovecké a řezací nože, výkonné sekací nože a mačety bude tato ocel v pohodě.

Ostří nevydrží tak dlouho, jako u dražších ocelí, ale zato jde ostřit jakýmkoliv nástrojem doslova "na koleni". 
Zároveň, pokud potřebujete nůž, který vydrží všechno a ještě trochu více, klidně se podívejte na 420HC.

Rozsah pracovní tvrdosti 420HC je velmi velký: 43-58 HRC. Pro vrhací nože volíme tvrdost 44-45HRC, kde je třeba klást důraz na pevnost a střih není vůbec důležitý. Pro pracovní nože, kde je zapotřebí nejen pevnost a tažnost, ale také zachování ostrosti, je optimální 56-57 HRC. Kalení v dusíku zároveň umožňuje maximalizovat řezné vlastnosti nože.

Kizlyar Supreme používá 420HC k výrobě nožů, mačet, velkých sekacích a vrhacích nožů v segmentu menšího rozpočtu.
VÝHODY:
 • Vysoká rázová pevnost
 • Vysoká odolnost proti korozi
 • Nízká cena
 •  Nože rychle a snadno ostří a narovnávají, aniž by byly náročné na brusivo

OMEZENÍ:
 • Ne příliš dlouhé uchování ostrosti břitu

Stará škola je nejlepší škola. Levné a spolehlivé nože od 420HC neztrácejí v průběhu let svůj význam a pro vrhací nože je obecně jedním z nejlepších. Takže když vzdáváme hold moderním drahým ocelí, nezapomeňme na tohoto pracata.

POPIS OCELI

UHLÍK (C) 0,45-0,6%
CHROM (CR)13-14%
MANGAN (MN) 0,8%
KŘEMÍK (SI) 0,8 - 1,0%
MOLYBDEN (MO) 1,0%
VANAD (V)  0,18%

Kizlyar Supreme, 2020