Abeceda pojmů

Abeceda pojmů

ABS

ABS (ABS) je nárazuvzdorný termoplastický materiál používaný pro výrobu široké škály výrobků. Název polymer tvořící složky (akrylonitril, butadien-styren), materiálové vlastnosti: jsou odolné proti nárazu, odolné, odolné proti kyselinám, odolný vůči teplotám (-40 +90 stupňů Celsia), ideální pro výrobu pouzder.

Diamantový povlak

Zpevňující povlak, nazývaný také DLC (Diamond Like Carbon), je tenká uhlíková fólie, jejíž tvrdost je blízká diamantu. Zpočátku byly nátěry DLC používány ve strojírenství, stejně jako při výrobě řezných nástrojů. V poslední době se tyto povlaky stále častěji používají při výrobě nožů. Čepel tak získává dodatečnou tvrdost, odolnost proti korozi, snížený koeficient tření.

Austenit

Austenit je vysokoteplotní modifikace železa a jeho slitin. Vytváří se, když se kov ohřívá.

Balisong Butterfly

Balisong  - typ skládacího nože, ve kterém je rukojeť současně pouzdro pro čepel. Jeho název byl motýlový nůž kvůli inerciálnímu otvoru, ve kterém poloviny rukojeti připomínají křídla křídel motýlů.

Podpěra

Podpěra  -  překrytí v přední části rukojeti, určené pro rovnoměrné rozložení zatížení ohybem. Podpěra může mít zábrany na prsty, což z něj dělá ochrannou část nože.

Garda

Garda -  důležitým prvkem v konstrukci nože, je zastavení, které zabraňuje klouzání rukou k řezné části čepele.

Damask Steel

Damašková ocel je druh oceli známý lidstvu od dávných dob. Dnes se Damask nazývá kompozitní ocel, skládající se z několika odlišných ocelí nebo slitin a spojených svařováním. Tato metoda je již dlouho schopna kombinovat výhody ocelí s různým obsahem uhlíku. Ocel byla tvrdá a zároveň velmi houževnatá. Výkres čepele z kování Damaškové oceli je vždy výjmečný a jedinečný. Čepele z damaškové oceli vyráběné naší společností obsahují 500 až 700 vrstev oceli (Kizlyar). 
 

EDC

EDC je zkratka pro "každodenní nošení". Taková zkratka znamená nošení malých nástrojů a užitečných předmětů určených pro použití v každodenním životě.
Kydex
Kydex - tenký termoplastický materiál. Často se používá k výrobě pouzder a příslušenství s nimi spojená. Významnou výhodou použití tohoto materiálu je odolnost proti oděru, elasticita tvaru a odolnost proti vodě.

Cordura

Cordura - Silná nylonová tkanina z INVISTA. Rozsah použití je široký, včetně batohů, kombinéz a zavazadlových tašek. Materiál je odolný proti otěru a má vodoodpudivou impregnaci.

Liner

Liner -   nebo liner lock, typ konstrukce pojistky skládacího nože, ve kterém je čepel zablokován vložkou, která se nachází na patě čepele. 
Chcete-li nůž zavřít, je nutné posunout desku v opačném směru. Tento typ zámku je nejběžnější, protože jeho design je jednoduchý a spolehlivý.

Martensit

Martenzit -  struktura slitin vznikla v důsledku ohřevu na kritickou teplotu a rychlé chlazení. Tento materiál je zodpovědný za tvrdost kalené oceli. Následující obrázek znázorňuje martenzitickou strukturu oceli.

Mikarta

Mikarta je moderní materiál, který získává velkou popularitu při výrobě rukojeti nožů. Hlavní složkou materiálu je barvená plátěná tkanina, jejíž mnoho vrstev je spojeno epoxidovou pryskyřicí.
MOLLE
MOLLE -  Modulární lehké nosné zařízení nebo modulární lehké vykládací zařízení - moderní systém pro upnutí příslušenství k batohu, taktické vestě. Skládá se z nylonové pásky tkané do sítě, která umožňuje změnit konfiguraci v závislosti na zamýšleném účelu.
Ostří
Typy ostří závisí na odolnosti proti opotřebení a na kvalitě řezu. Výbrusy jsou několika různých typů, hlavní jsou znázorněny na náčrtu: (1) Konkávní, (2) Klín (3) Klín jednostranný.
Zubaté ostří
Typ ostří nože s pilovitým tvarem řezné hrany. Je určen pro řezání lanyardu, lana,a dalších vláknitý materiálů.

Slip-Joint

Konstrukční typ skládacího nože. Princip fungování těchto pojistek- pružina klouže na zaobleném povrchu dříku, až dosedne otvorem na zátku, která zastaví nůž. Vzhledem k jednoduchosti konstrukce je tento typ konstrukce je velmi populární v různých multitoolech.
Stonewash
Stonewash (metoda Stonewash)  způsob zpracování, při kterém se na povrchu výrobku vytváří jedinečný vzor "mramoru". Princip výroby spočívá v přiložení keramických prvků do bubnu s čepelemi, během zpracování keramika zčásti umyje část černění na povrhu čepele a vytvoří jedinečný vzor. Povlak je velmi odolný proti oděru, kryje viditelné škrábance a známky opotřebení.

Lanyard

Temljak -  pás nebo šňůrka na rukojeti nože, nástroje, slavnostní zbraňě atd. Hlavním praktickým Účelem tohoto prvku je pohodlí držení nože, ozdoba a jedinečnost, pojistka proti ztrátě a držení několika metrů vysokonosného lana s nožem. 

Tepelné zpracování

Tepelné zpracování  (kalení) - soubor operací pro vytápění, chlazení, udržování při určité teplotě, aby obrobek získal potřebné vlastnosti. To je nejdůležitější fáze výroby nože. Protože konečná tvrdost oceli přímo závisí na správném vytvrzení.  

Titan

Titan je  lehký a trvanlivý materiál stříbřitě bílé barvy s výjimečnou odolností proti korozi. Široká aplikace titanu nalezená v leteckém průmyslu, medicíně, výrobě šperků. V poslední době se stále častěji používá v průmyslu nožů jako rukojeti skládacích nožů.

Uhlík

Uhlík je rozšířený prvek na planetě Zemi. Nejdůležitější složkou všech ocelí, konečná tvrdost závisí na obsahu uhlíku. Uhlí, grafit, diamant je uhlík, jen v jiné formě a stupni čistoty.

Chrom

Chrom -  má masivní kovově modravě bílou barvu. Základní slitinový prvek. Je-li obsah chromu v oceli vyšší než 1,4%, pak se ocel stává korozivzdornou.

Choile

Choyle  - malý zářez na začátku ostří. Hlavním účelem choilu (dulka) je usnadnit uživateli následné ostření.

Elastron

Elastron je blokový kopolymer styrenu SEBS (styren-ethylen-butylén-styren) a polyolefinů. Materiál obsahující všechny nejlepší vlastnosti pryže a plastu:
  • Má vynikající přilnavost, i když máte mokré ruce
  • odolná jako pryž
  • Odolává teplotním změnám od -50 ° do 100 ° C;
  • má vysokou odolnost proti opotřebení;
  • ne zničeno vystavením ultrafialovým paprskům, oxidaci, různým druhům šoku, stárnutí.
  • netoxické