Druhy ocelí používané firmou Zlatoust Air

Druhy ocelí používané firmou Zlatoust Air

Pro výrobu čepelí pevných nožů "A & R" se k dnešnímu datu používá 16 druhů oceli. Čepele z damašku Zladinox jsou kované v jejich vlastním kovárně. Tvrdost čepelí, podle typu oceli, podle Rockwella, je v průměru 56-61 jednotek. Společnost zavedla technologii tepelného zpracování v prostředí s ochranným plynem, která umožňuje přísně kontrolovat uhlíkový potenciál oceli a obecně poskytuje vysoce kvalitní hotové výrobky.

Produkty, které společnost AiR představuje, představují nejlepší příklady tradičního ruského nožířského umění. Výroba studených zbraní v Zlatoustu pochází z XIX. století a pořád se technologicky zlepšuje, zachovávajíc veškeré tradice a staré tajemství při zpracování čepelí, rukojetí a pouzder.

Průmyslová výroba čepelí, kterou organizuje společnost AiR, kombinuje moderní technologie a ruční práci profesionálních zbrojíren, zkušenosti ctěných řemeslníků a inovativní myšlenky mladých profesionálů.

Čepele

Pro výrobu čepelí v AiR používají následující typy ocelí:   

 • 95X18 (III229)

 • 100X13M (EI515)

 • 110H18M-ShD (EI229)

 • 40X10C2M (IL107)

 • 50H14MF 

 • AUS-8 

 • 95H13M3K3B2F (EP766)

 • D2 (Německo)   

 • Elmax (Švédsko) 

 • RWL34 (Švédsko)

 • K340 (Rakousko)

 • M390 (Rakousko)

 • 65G 
 • Damasteel Damascus Steel (Švédsko) 

 • Damašková ocel ZD-0803 (ochranná známka Zladinox, vyráběná společností AiR) 

 • Damasková ocel ZDI-1016 (ochranná známka Zladinox, vyráběná firmou AiR)

Chemické složení a tvrdost ocelí používaných firmou AiR

* - přidány kovy vzácných zemin

Ocel 95x18

95H18 (ЭИ229) - vysoce legovaná nerezová ocel, která má vysokou tvrdost, odolnost vůči ostří, středně odolná proti korozi. Podle komplexu jeho fyzikálních, chemických a mechanických vlastností je ocel 95X18 považována za jeden z nejběžnějších materiálů pro výrobu ostří. Ocel je poměrně složitá při výrobě nožů. Vyžaduje přísné dodržování mechanického a tepelného zpracování, je nákladné a časově náročné na zpracování. Při dodržování této technologie má dobré řezné vlastnosti, má tvrdost 57-58 HRC a je flexibilní a velmi odolná. Obecně - jedna z nejlepších ocelí používaných pro výrobu nožů z hlediska poměru cena / kvalita. Ocel se snadno udržuje a nevyžaduje další péči.

Účelem oceli 95X18 jsou pouzdra, nápravy, tyče, kuličková a válečková ložiska a další součásti, které splňují požadavky na vysokou pevnost a odolnost proti opotřebení, pracují při teplotách do 500 ° C nebo jsou vystaveny středně korozním médiím.

Doporučujeme nože z oceli 95Х18 pro turisty, turisty, lovce, rybáře i pro práci v kuchyni. Ve firmě "AiR" vždy disponuje celou řadou pracovních nožů z oceli 95X18, vyrobených z různých rukojetí.

Ocel 100X13M

Ocel 100X13M (EI515) se používá: pro výrobu chirurgických nástrojů; řezací nástroj; zbraně (nože). Obsahuje dostatečně velké množství chrómu, aby byla zajištěna vysoká odolnost proti korozi, chróm také zvyšuje tvrdost a pevnost, což mírně snižuje tažnost. Doping s molybdenem způsobuje, že ocel je méně křehká a přispívá ke stabilizaci struktury během kalení.

Ocel 100H13M zůstává dobře ostře. Tepelné zpracování oceli 100X13M umožňuje dosáhnout tvrdosti 58-59 jednotek. HRC. Nože vyrobené z vysoce kvalitní nerezové oceli 100H13M mají výborný výkon: výborná kombinace řezných a pevnostních vlastností, odolnost proti korozi a možnost ostření doma.

Ocel 110H18M-ShD kovaná

110H18M-ShD (EI229) je nástrojová ocel s vysokým obsahem chrómu, která byla nalezena ve speciálních ložiscích a v odpovědném chirurgickém nástroji. Požaduje se vysoká pevnost a odolnost proti opotřebení, stejně jako zachování vlastností za provozních podmínek pod vlivem mírně korozivních látek (vodní hladina a voda z řeky, alkalické roztoky, kyselina dusičná a kyselina octová atd.). Je to drahá a namáhavá ocel, ale čepele, které jsou z ní vyrobeny, jsou vynikající. Hlavním prvkem oceli je chrom (Cr), který zlepšuje řezné vlastnosti oceli a jejich odolnost proti opotřebení, zvyšuje pevnost. Přítomnost škodlivých nečistot, jako je síra (S) a fosfor (P), je menší než ostatní oceli. Nerezová ocel.

Ocel 40Х10С2М

Ocel 40X10C2M (EI107) se vyznačuje relativně nízkým obsahem legujících prvků. Tato ocel patří do skupiny žáruvzdorných a žáruvzdorných ocelí, spojuje dobrou trvanlivost v horkých plynech (produkty spalování paliva), zvyšuje pevnost a odolnost proti opotřebení. Tato ocel má dobrou sadu vlastností, která ji činí vhodnou pro výrobu nůžových a lopatkových výrobků běžného použití. Navzdory relativně nízkému obsahu uhlíku umožňuje správně prováděné tepelné zpracování tvrdost 57-58 jednotek. HRC a současně mají dobré výsledky při odolnosti proti opotřebení. 40Х10С2М je odolný vůči různým agresivním médiím, má vynikající výsledky v odolnosti proti opotřebení a relativně nízké náklady.

Společnost AiR vyrábí hlavně ocelové dárkové nože 40Kh10S2M a zbraně zdobené suvenýry (dirks, šavle, dámy, katány, dýky), protože to je tato ocel, která při leštění dosáhne zrcadlového lesku čepele, což dává výrobku vynikající vzhled.

Ocel 50H14MF

Tato ocel se používá k výrobě řezných nástrojů. Díky vysoké odolnosti proti korozi se často používá v lékařském a potravinářském průmyslu. 50H14MF - dobrá univerzální ocel. S vysokou kvalitou tepelného zpracování a vytvrzením až 56-57 kusů. HRC 50H14MF získává tvrdší a odolnější čepelky, které udržují lepší ostření. Po vhodném zpracování má ocel 50H14MF vysokou odolnost vůči korozi pórů (kovová koroze vedoucí k tvorbě pittingu, to jest vředů, dutin v kovu, začínající od povrchu). Čepele z oceli 50H14MF lze zpracovávat i ve vodě, ve které jsou přítomny chlorové ionty.

V společnosti AiR se ocel 50H14MF využívá hlavně k vytváření silných čepelí (makety, kukri), stejně jako sekeru a kleštičky, pro které je síla důležitá při foukáních.

Ocel AUS-8

Japonská ocel AUS-8 má vynikající pracovní vlastnosti a je dobrou rovnováhou mezi tvrdými, ale snadno rezavými uhlíkovými a měkkými nerezemi. Listy AUS-8 dobře ostříhané, odolné proti opotřebení, nebojí se korozi. V závislosti na potřebných podmínkách ochlazování má dobrou tuhost Při sekacích a bočních zatíženích na čepeli nejsou vytvořeny třísky a řezná hrana není štěpená.

Ocel AUS-8 je vhodná pro práci na měkkých materiálech (maso, zelenina, dřevo) ve vlhkém prostředí s přerušovaným kontaktem s vodou a potravinovými kyselinami (kuchyně, rybaření) i se sekacími břity.

Ocel D2

Ocel D2 (X155CrMo12.1) byla vyvinutá americkými metalurgy v šedesátých letech pro potřeby průmyslu. D2 se týká ocelí s vysokým obsahem chrómu a uhlíku, což mu dává výborné řezné vlastnosti, relativní odolnost proti korozi a potřebnou houževnatost. Ocel D2 má vysokou odolnost proti opotřebení, kompresnímu zatížení a abrazivním účinkům. Jeho hlavní využití spočívá v používání moderních nožových společností pro výrobu nožů. Tato ocel se také nazývá "nerezová", protože Obsahuje asi 12% chrómu, což nestačí k volání D2 plnohodnotné nerezové oceli.

Chemické složení oceli D2 (Německo): uhlík (C) - 1,4-1,6%; Chrom (Cr) - 11,0-13,0%; Molybden (Mo) - 0,7-1,2%; Vanad (V) - 1,1%; Nikl (Ni) - 0,3%; Křemík (Si) - 0,6%; Mangan (Mn) - 0,6%

Tvrdost oceli D2 po tepelném zpracování v podniku "AiR" je 61-63 HRC v měřítku Rockwell. Vzhledem k vysoké tvrdosti kotouče z D2 po dlouhou dobu udržuje ostření, takový nůž bude sloužit majiteli na dlouhou dobu. Z oceli D2 Společnost AiR vyrábí pracovní nože s tloušťkou do 4,0 mm. 

Ocel EP766

Ocel EP766 (95H13M3K3B2F) - korozivzdorná ocel třídy martenzitické. Používá se zpravidla k výrobě vysoce odolných částí speciálního vybavení, částí leteckého a kosmického průmyslu. Ocel je tvrdá při vysokých teplotách, díky čemuž dokonale drží řeznou hranu na tvrdém povrchu. Jedná se o jednu z nejlepších ruských ocelí pro nože s vysokými řeznými vlastnostmi.

V podniku AiR je ocel EP766 tepelně zpracována pro sekundární tvrdost až 60-61 jednotek. HRC.

Ocel Elmax

Elmax - prášková nerezová legovaná legovaná ocel švédské výroby. Nůž z oceli Elmax nejprve získal nejoblíbenější zkušenosti mezi profesionálními pilařskými pilami v Německu a ve skandinávských zemích a poté obdržel rozsáhlé a pozitivní recenze v ostatních rozvinutých zemích světa. Tento typ oceli je vysoce odolný proti opotřebení. Vzhledem k vysokému procentu chrómu, vanadu, molybdenu má Elmax vysokou pevnost v tlaku, odolnost proti korozi a vynikající rozměrovou stabilitu, tj. odolnost proti deformaci vlivem měnících se podmínek prostředí. Obsah chrómu a molybdenu v slitině chrání čepel od firmy Elmax konstantním kontaktem s potravinami obsahujícími vlhkost.

Elmax ocel Firma „R je“ kaleny na 59-60 Rockwell jednotek, vyznačující se tím, to prášková metalurgie dává zvláštní vlastnosti: lepší tažnost (zvýšení odolnosti proti lomu), houževnatost, tvrdost, odolnost proti opotřebení, proti korozi. Tento nůž má dlouhou dobu ostré hrany.

Ocel RWL34

Ocel RWL34 se již dlouho stala "klasikou" v zahraničí, a v poslední době u některých domácích výrobců nožů. Vyvinuto v 50. letech 20. století, ocel této rodiny byla původně určena pro tepelně odolná ložiska a koncem sedmdesátých let. přišel k noži jako materiál břitů. A od té doby zůstane jedním z nejoblíbenějších materiálů pro nože průměrné a vysoké úrovně.

RWL34 je martenzitická tvrzená nerezová ocel, vynikající pro výrobu nožů. Vytvořeno technologií švédské firmy Damasteel AB s použitím práškové metalurgie. To se liší tím, že se provádí bez procesu odlévání as pomocí procesu slinování, což umožňuje, aby byl kotouč ideální pro řezání. Práškové oceli jsou nejlepší kombinací hustoty a tvrdosti oceli, což umožňuje získat materiál s vynikající řeznou schopností. Perfektní kombinace odolnosti proti ostří, odolnosti proti korozi a mechanických vlastností. Ocel je dobře zpracována s vysokou tvrdostí, vhodná pro ostří složité geometrie a umělecké leptání.

Na společnosti "AiR" nože z RWL34 ustoupily na 58-59 jednotek. HRC.

Ocel K340

K340 - nástrojová ocel pro studenou razbu z Böhler (Rakousko), vyrobená elektrostruskovým přetavením. Složením obsahuje tato ocel méně škodlivých nečistot a rovnoměrně rozložených karbidů. K340 má vynikající střih, vysokou rázovou houževnatost a odolnost proti opotřebení, téměř není náchylný k korozi.

Ocel K340 má následující vlastnosti:

 • velmi vysoká tvrdost

 • vysoká odolnost proti opotřebení

 • dobrá viskozita

 • vysoká kompresní a nárazová pevnost

 • vysoký rozměrový odpor při tepelném zpracování

 • dobrá zpracovatelnost

Vyvážené chemické složení zajišťuje dosažení optimální kombinace všech uvedených vlastností.

Tvrdost oceli K340 po tepelném zpracování v podniku "AiR" je 60-63 HRC. Z oceli K340 Společnost "AiR" vyrábí pracovní a lovecké nože všech modelů uvedených v katalogu.

Ocel M390

M390 je prémie martenzitické chromové práškové oceli vyráběné rakouskou ocelářskou společností Böhler-Uddeholm (Rakousko). Unikátní výrobní proces práškového metalurgie přispívá k rovnoměrnému rozložení karbidů ve všech chemických prvcích oceli. Ocel M390 je široce používán v lékařských a chirurgických nástrojích, v průmyslu pro výrobu různých strojů, které provádějí složitý proces vrtání tvrdých materiálů. Na mezinárodním trhu je ocel M390 "zlatým standardem" pro výrobu víceúčelových nožů střední a vyšší třídy.

Lopatky z oceli M390 mají následující vlastnosti: 1) odolnost proti korozi, 2) extrémně vysoký výkon, 3) výborná řezná schopnost a odolnost proti opotřebení díky vysokému obsahu karbidů vanadu a chromu, 4) vynikající lešitelnost, 5) spolehlivá odolnost proti zlomeninám.

Chemické složení oceli M390: uhlík (C) - 1,9%; Chrom (Cr) - 20,0%; Molybden (Mo) - 1,0%; Vanad (V) - 4,0%; Křemík (Si) - 0,7%; Mangan (Mn) - 0,3%; Tungsten (W) - 0,6%.

Tvrdost oceli M390 po tepelném zpracování v podniku "AiR" je 60-62 HRC. Z oceli M390 Firma AiR vyrábí pracovníky a vaří nože s tloušťkou do 3,5 mm.

65G oceli

Pružinová ocel 65G se vyznačuje zvýšenou odolností proti opotřebení, zatímco je poměrně levná. Ocel 65G, stejně jako jiná pružinová ocel, má dobré řezné vlastnosti a může být oxidována (modrá, černá). Pás nebo plech 65G se úspěšně používá pro výrobu nožů. V podstatě jsou házení nože vyrobeny z této oceli.

V podniku AiR je 65G ocel vytvrzena na 45-47 jednotek. HRC. Hrotový nůž vyrobený z 65G oceli s průměrným obsahem uhlíku je natolik tvrdý, že ho hodí na dlouhé vzdálenosti a je odolný proti opotřebení a může dlouho sloužit, když se učí, jak hodit nůž.

Ocel Damask Damasteel

Vysoko legovaná damašková nerezová ocel pod značkou Damasteel (Švédsko), získaná metodou moderní práškové metalurgie. Tímto procesem - horkým izostatickým lisováním - se rychle vytvrdí prášek do kompaktního předlisku. U Damasteel Damaškové oceli se jako světelná složka používá RWL34. Druhá tmavá součást je z oceli typu РМС-27. Prášky obou druhů oceli jsou umístěny ve vrstvách uprostřed ocelové kapsle, která je evakuována a uzavřena. Prášky jsou svařeny pod vysokým tlakem v horkém izostatickém lisu. Lisování se provádí na hustotu 100%.

Dnes je damaškový vzor na moderních korozivzdorných ocelích stejně jako před mnoha staletími zárukou kvality. To znamená, že materiál je vyroben z rychle se vytvrzujícího prášku a je svařen na nejvyšší odolnost proti zlomeninám. Nerezová damašková čepele moderních materiálů s nejvyšším stupněm ostření vhodná i pro použití při lovu nebo rybaření.

Damašková ocel ZLADINOX

Nože firmy "AiR" s čepelí z Zlatoust Damascus Zladinox jsou velmi oblíbené u milovníků zbraní. Rozsáhlé jsou: nízké a střední damaškový uhlík Damask ZD-0803 a vysoce odolný proti povětrnostním vlivům Damask ZDI-1016. Tato ocel je vyráběna ve formě kovových polotovarů a používá se v průmyslu nožů.

Stovky let drsné oceli obdivovali lidi svou krásou a vlastnostmi. Obrovské množství legend a mýtů o jejich úžasných vlastnostech. Němečtí kováři přinesli do Zlatoustu damašskou techniku ​​na počátku 19. století. V průběhu doby překonali mistři Zlatoust své německé učitele jako oceli, naučili se houlit a damaškové oceli.

A nyní se Damašek stala poptávkou na aktivně se rozvíjejícím trhu s noži. Tradiční technologie - kovářské svařování - neumožňuje vyrábět damaškové oceli z vysoce legovaných ocelí, které mají tak významnou spotřebitelskou vlastnost jako odolnost proti korozi. Před několika lety vyvinuli specialisté Zlatoust společnosti LLC Bulatgrad technologii svařování vysoce legovaných ocelí. Kov získané touto technologií byly vysoce ceněny jak domácími, tak zahraničními zbrojírníky.

V roce 2010 se společnost AiR rozhodla otevřít výrobu Damašku ve svých vlastních prostorách. K řešení tohoto problému byli přitahováni specialisté společnosti Bulatgrad, LLC, Fyzikální ústav, Uralská pobočka Ruské akademie věd, Ústřední laboratoř laserového inženýrství a další.

Zladinox (ZLAtoust + Damast + INOXidable) - pod tímto názvem společnost AiR představila svůj nový produkt na trhu - odolný vůči počasí Damasku. Zladinox získal uznání od ruských a zahraničních výrobců nožů na výstavách "Blade", "Arsenal", IWA, Macher Messe Solingen, SICAC

Z tradičního Damasku Zladinox se skládá z různých kompozic. Faktem je, že tradiční kovářské svařování neumožňuje svařovat ocel s vysokým obsahem chrómu a specialisté společnosti AiR, kteří zlepšili technologii Bulatgrad, dosáhli vynikajícího výsledku - vysoce kvalitní svařování téměř jakékoliv oceli a slitin. Hlavním rozdílem mezi Zladinoxem a Damasteelem (Švédsko) je použití tradičních spíše než práškových ocelí v kompozici. Použití ocelí s obsahem uhlíku více než 1,5% umožňuje dosažení vyšších řezných vlastností v kompozici, které si všimli řada výrobců nožů. Ručně kované polotovary dávají vzoru "živý" charakter, originálnost. Kromě toho je technologie společnosti AiR flexibilnější a umožňuje měnit složení kompozic v širokém rozmezí (kompozice s obsahem uhlíku ve vrstvě s vysokým obsahem uhlíku 1,6; 1,

Chemické složení kompozic odolných proti povětrnostním vlivům Zladinox

Chemické složení uhlíkových kompozic Zladinox

Vedle výroby uhlíkových a odolných proti povětrnostním vlivům kompozitních damašských ocelí Zladinox vyrábí společnost od nich nože a zdobené zbraně. V tomto případě je čepel písmeno ZD, čísla udávají průměrný obsah uhlíku a legujících prvků.

Společnost "AiR" neustále vyvíjí nové typy materiálů pro výrobu čepelí. Mezi nové výrobky hutní výroby společnosti patří nové motivy Zladinox damaškové oceli, jako třeba meteorický Damašek (včetně částic vesmírné horniny). Z těchto materiálů byly již vyrobeny exkluzivní nože a dýky. Při výrobě výrobků z Damašku se používají elektroerozivní řezání a svařování. Pro přenesení realistického obrazu společnosti AiR byla vyvinuta unikátní technologie tváření, která umožňuje získání komplexních kompozic na povrchu čepele.

Tags: Druhy ocelí